Aktualności

12 marca 2024 Nowenna w intencji Ojczyzny

6 marca rozpocznie się nowenna w intencji ojczyzny

Zapraszam wszystkich do udziału we wspólnej nowennie w intencji ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego, którą będziemy odprawiać od 16 do 24 marca – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

„Żyjemy w bardzo niespokojnych czasach, a aktualna sytuacja społeczna w kraju rodzi wiele pytań i niepokojów. Należą do nich m.in. postulaty mające na celu godzenie w życie osób nienarodzonych. Stąd inicjatywa narodowej nowenny i apel o modlitwę do wszystkich, którym leży na sercu prawdziwe dobro i pomyślna przyszłość naszego narodu” – wyjaśnił przewodniczący episkopatu.

Abp Gądecki poinformował, że nowenna będzie zanoszona do Boga za wstawiennictwem męczenników polskich: św. Andrzeja Boboli i bł. Jerzego Popiełuszki.

O duchowe wstawiennictwo u Boga chcemy prosić ludzi, którzy oddali swoje życie za wiarę i naszą ojczyznę. Są to św. Andrzej Bobola, wielki patron naszych dziejów i orędownik w sprawach trudnych, a także bł. ks. Jerzy Popiełuszko, który zginął śmiercią męczeńską przypominając, że zło należy zwyciężać dobrem (abp Stanisław Gądecki).

„Chcemy także przywołać Sługę Bożego ks. Piotra Skargę odmawiając jego słynną Modlitwę za ojczyznę, która już od kilku wieków towarzyszy naszemu narodowi, a jej słowa dziś wydają się szczególnie aktualne” – dodał przewodniczący KEP.

>>> Przewodniczący Episkopatu: zachęcam wszystkich Polaków do żarliwej modlitwy w intencji naszej Ojczyzny

Znak duchowego umocnienia

Jak podkreślił abp Gądecki, układ nowenny jest prosty, by każdy mógł ją odmówić samodzielnie, w dowolnym miejscu – wystarczy odczytać intencję na dany dzień i odmówić Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo i dowolną modlitwę w intencji ojczyzny. „Ale zachęcam także, by odmawiać ją w kościołach, kaplicach, parafiach, wspólnotach i duszpasterstwach” – zaapelował.

„Niech ta modlitwa nowennowa będzie dla nas znakiem duchowego umocnienia, wiary Polaków w moc Boga, a także niezachwianej nadziei na to, że przyszłość naszego narodu będzie budowana w oparciu o Boże przykazania i prawdę Ewangelii” – podkreślił.

9 dni modlitwy

Organizatorem Nowenny w intencji ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego jest Konferencja Episkopatu Polski. Uczestnicy nowenny będą modlić się przez dziewięć dni. Nowenna rozpocznie się 16 marca, a zakończy 24 marca – przed przypadającym 25 marca Dniem Świętości Życia.

Sugerowaną godziną, o której należy odmawiać nowennę, jest 21:20, po zakończeniu Apelu Jasnogórskiego, a także po każdej mszy św. Jeśli jednak nie jest to możliwe, nowennę można odmówić indywidualnie w dowolnym momencie dnia.

>>> Przewodniczący Episkopatu apeluje o ochronę życia nienarodzonych i wspieranie ich rodziców [DOKUMENT]

Intencja na każdy dzień

Na każdy dzień została wyznaczona inna intencja:

16 marca uczestnicy będą modlić się o odnowienie wiary i umocnienie ducha narodu polskiego

17 marca – o pojednanie narodowe, mądrość dla rządzących i solidarność społeczną

18 marca – o zachowanie pokoju i bezpieczną przyszłość dla Polski

19 marca – o odczytanie prawdziwej roli mężczyzny i kobiety w małżeństwie oraz trwałość rodzin

20 marca – o siłę i odwagę dla młodych w odkrywaniu wiary i życiowego powołania

21 marca – o światło dla nas, jako narodu, byśmy kierowali się zawsze dobrem ojczyzny

22 marca – o prawdę i odpowiedzialność za słowo w przestrzeni medialnej, także w mediach społecznościowych

23 marca – o szacunek i język dialogu w przestrzeni publicznej

24 marca – o pełną ochronę prawną życia dzieci nienarodzonych.

Nowenna rozpocznie się 16 marca od modlitwy, którą o godz. 21:20 w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze poprowadzi metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Modlitwa będzie transmitowana za pośrednictwem Telewizji Trwam oraz na stronie: www.nowenna2120.pl.

Ponadto, na stronie www.nowenna2120.pl znaleźć można informacje dotyczące nowenny, plakat i materiały do pobrania, a także interaktywną, cyfrową mapę modlitwy.

Jak podkreślają organizatorzy, w modlitwę można włączyć się również indywidualnie, z dowolnego miejsca w kraju i za granicą. Wystarczy odczytać intencję modlitwy na dany dzień, a następnie odmówić modlitwy: Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo oraz dowolną modlitwę w intencji ojczyzny – modlitwą sugerowaną jest Modlitwa za ojczyznę autorstwa ks. Piotra Skargi.

Modlitwa za Ojczyznę – ks. Piotr Skarga SJ

Boże, Rządco i Panie narodów, z ręki i karności Twojej racz nas nie wypuszczać, a za przyczyną Najświętszej Panny, Królowej naszej, błogosław Ojczyźnie naszej, by Tobie zawsze wierna chwałę przynosiła Imieniowi Twemu, a syny swe wiodła ku szczęśliwości.

Wszechmogący wieczny Boże, spuść nam szeroką i głęboką miłość ku braciom i najmilszej Matce, Ojczyźnie naszej, byśmy jej i ludowi Twemu, swoich pożytków zapomniawszy, mogli służyć uczciwie.

Ześlij Ducha Świętego na sługi Twoje, rządy kraju naszego sprawujące, by wedle woli Twojej ludem sobie powierzonym mądrze i sprawiedliwie zdołali kierować. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Parafia i Kościół Św. Pawła od Krzyża

43-460 Wisła Nowa Osada
ul. Zielona 4

tel. (33) 855 23 65

Konto bankowe
50 1050 1070 1000 0090 3158 6374

GODZINY MSZY ŚWIĘTYCH

NIEDZIELE I ŚWIĘTA
9:00, 10:30 19:00

Kaplica św. Jadwigi Śląskiej na terenie Rezydencji Prezydenta RP (zamek) : 12:00

W TYGODNIU
czas letni: 9:00, 19:00
czas zimowy: 9:00, 16:30

Kaplica Św. Jadwigi Śląskiej na terenie
Rezydencji Prezydenta RP:

NIEDZIELA12:00

Ta strona korzysta z plików cookies