Aktualności

1 czerwca 2020 Dzień Dziecka

Dzień dziecka na Świecie

To już dzisiaj – Święto każdego z nas – Dzień Dziecka. Mnie ten dzień kojarzy się głównie ze smakiem lodów i niezbyt wyrafinowanym wesołym miasteczkiem, rozstawianym w moim sąsiedztwie. Pamiętam, że w przedszkolu był to ostatni dzień zajęć, zaś w szkole, w tym dniu, zawsze chodziliśmy na wycieczki albo były zawody sportowe.

Podejrzewam, że u sporej części z Was skojarzenia są dosyć podobne. Czy zastanawialiście się kiedyś, jak ten dzień obchodzony jest w innych miejscach na Świecie?

Oto kilka faktów, które udało nam się wyGooglać na potrzeby artykułu:

FAKT 1 – Dzień dziecka nie zawsze obchodzony jest 1 czerwca

Mimo, że dzień dziecka świętowany jest międzynarodowo, nie w każdym kraju przypada na tą samą datę. W Polsce, Niemczech i Chinach świętujemy go 1 czerwca. Z kolei w Japonii i Korei Południowej  dzieci i rodzice celebrują go 5 maja. We Francji, Indiach i Kanadzie dzień dziecka przypada na 20 listopada i to właśnie ten dzień jest obchodzony przez Unicef, jako dzień dziecka. Pozostałe kraje obchodzą dzień dziecka w indywidualnych terminach.

FAKT 2 – Co kraj to obyczaj – dzień dziecka ma różne przesłanie

„Biała niedziela” – na wyspach Oceanii dzieci ubierane są na biało i udają się z rodzicami do kościoła.

„Szacunek dla dzieci” – to z kolei główny motyw do świętowania w Kanadzie, Korei Południowej i Japonii.

„Dzieci jako nasza nadzieja” – pod tym hasłem celebrują Amerykanie oraz Turkowie.

„Więź rodzice-dzieci” – to główny powód obchodzenia tego dnia na Tajwanie i w Chile.

„Prawa dzieci” – pod tym hasłami świętuję się w RPA oraz Indiach.

FAKT 3 – Dzień dziecka to nie tylko życzenia i prezenty

We wszystkich krajach dzieci dostają życzenia od swoich rodziców, w części są dodatkowo prezenty. Poniżej zestawiliśmy różne kraje, w których Święto Dziecka obchodzone jest nieco inaczej niż w Polsce oraz miejsca gdzie Święto Dziecka służy do upamiętnienia ważnego wydarzenia.

Indie – kolorowe mundurki

W Indiach obchodzi się urodziny Jawaharlal Nehru, pierwszego premiera Indii, który ustanowił Dzień Dziecka. W związku ze świętem, dzieci nie muszą zakładać do szkoły mundurków i mogą przyjść ubrane na kolorowo. Dodatkowo do wybranego przez dziecko stroju, przypinana jest róża, którą dziecko może przekazać dalej.

Chiny – wolne od szkoły

W Chinach w tym dniu dzieci mają wolne od szkoły, a osoby poniżej 14 roku życia mogą liczyć nawet na prezent od władz.

Japonia – podział na płeć

Japonia świętuje Dzień Dziecka 2 razy w roku, a to za sprawą podziału na płeć. Dziewczynki mają swój dzień w marcu (3.03), a chłopcy w maju (5.05). Jest to oparte na  długoletniej tradycji pochodzącej aż z VIII wieku. Dziewczynki w tym dniu przygotowują się na festiwal lalek, chłopcy na festiwal samurajów. Japończycy w tym dniu dekorują swoje domy lalkami i kwiatami śliwki.

Korea Północna – parada

W Korei Północnej świętuje się powołanie „Korpusu Młodych Pionierów” przed oczami mam teraz dzieci na paradzie i Głównego Wodza podziwiającego ich na telebimie.

Meksyk – wyjątkowe zajęcia w szkołach

Meksyk, zamiast odwoływać lekcje, przygotowuje specjalne zajęcia, by wspólnie celebrować czas z  najmłodszymi. W tym czasie dzieci mają dużo aktywności sportowych lub zajęć związanych ze wspólnych gotowaniem. Czyli podobnie jak w Polsce.

Nowa Zelandia – święto rodziny i miłości

W Nowej Zelandii święto oparte jest na lokalnym Maori, który strzegł skarbów. Głównej ideą tego dnia jest to, aby w tym dniu świętować pokój i miłość.

Nigeria – rywalizujące ze sobą parady

Tutaj święto obchodzone jest, podobnie jak w Polsce,  uczniowie biorą udział w paradach, część z nich konkuruje między sobą o nagrody.  Jednak organizacje międzynarodowe tworzą wspólne wydarzenia, które mają zjednoczyć dzieci z różnych rodzin i zapraszają dzieci, które nie mają możliwości korzystania z państwowego programu obchodów Dnia Dziecka. Celem takiego działania jest zmniejszenie wykluczenia.

Paragwaj – upamiętnienie młodych żołnierzy

Paragwaj – idziemy do Ameryki Południowej i kończymy naszą podróż po wszystkich kontynentach, tutaj w dniu dziecka upamiętnia się 3,500 dzieci, w wieku od 6 do 15 lat, które poległy dzielnie walcząc w obronie swojego państwa przeciwko 20,000 żołnierzy chcących okupić Paragwaj.

Podsumowanie

Starałem się Wam pokazać najbardziej oryginalne formy spędzania Dnia Dziecka na różnych kontynentach. Część z nich jest zbliżona do naszego święta, część z kolei to tradycyjnie upamiętnianie ważnych dat dla danego kraju.

Parafia i Kościół Św. Pawła od Krzyża

43-460 Wisła Nowa Osada
ul. Zielona 4

tel. (33) 855 23 65

Konto bankowe
50 1050 1070 1000 0090 3158 6374

GODZINY MSZY ŚWIĘTYCH

NIEDZIELE I ŚWIĘTA
9:00, 10:30 19:00

Kaplica św. Jadwigi Śląskiej na terenie Rezydencji Prezydenta RP (zamek) : 12:00

W TYGODNIU
czas letni: 9:00, 19:00
czas zimowy: 9:00, 16:30

Kaplica Św. Jadwigi Śląskiej na terenie
Rezydencji Prezydenta RP:

NIEDZIELA12:00

Ta strona korzysta z plików cookies