Aktualności

14 lutego 2024 Środa Popielcowa 2024

Co to za święto? Czy trzeba iść do kościoła?

Środa Popielcowa rozpoczyna Wielki Post, czyli wyjątkowy czas dla katolików. Czy w Popielec trzeba iść do kościoła? Poniżej garść przydatnych informacji na temat Środy Popielcowej.

Kiedy wypada Środa Popielcowa ? Data

Środa Popielcowa nie ma stałej daty; w tym roku obchodzimy ją 14 lutego, co oznacza, że od tego momentu rozpoczyna się okres Wielkiego Postu zakończony Wielkim Tygodniem. Wielkanoc w 2024 roku wypada z kolei na 31 marca..

Środa Popielcowa. Czy trzeba iść do kościoła?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy Popielec jest dniem, w którym trzeba iść do kościoła. Podczas nabożeństwa kapłan posypuje głowy wiernych popiołem, wypowiadając kwestię: Prochem jesteś i w proch się obrócisz, lub: Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię.

Warto zaznaczyć, iż Popielec nie jest świętem nakazanym. Zatem obecność na uroczystej mszy świętej nie jest obowiązkowa, ale jak najbardziej wskazana dla katolików.

Środa Popielcowa. Co to za święto? Dlaczego posypujemy głowy popiołem?

Środa Popielcowa i rozpoczynający się wówczas czterdziestodniowy Wielki Post mają za zadanie przygotować wiernych na powtórne przyjście Chrystusa. Z obchodami Środy Popielcowej jest związany m.in. post ścisły oraz posypywanie głowy popiołem. Znak ten został wprowadzony przez papieża Urbana II w 1091 roku, a ma przypominać o pokucie za grzechy, by odpowiednio celebrować czas Zmartwychwstania. Popiół symbolizuje również przemijanie rzeczy materialnych oraz kruchość życia.

Często pojawia się także pytanie o to, czy Popielec jest dniem wolnym od pracy. Środa Popielcowa jest normalnym dniem pracującym.

Czy dziś obowiązuje post ścisły?

Środa Popielcowa to wyjątkowy czas dla wiernych, którzy tego dnia uczestniczą w nabożeństwach, podczas których kapłan posypuje ich głowy popiołem. Jest to również dzień, w którym obowiązuje post ścisły. Co to oznacza?

Według Kodeksu Prawa Kanonicznego post ścisły to post jakościowy oraz ilościowy. Stąd też katolicy powinni unikać dań mięsnych, a także spożyć mniejszą liczbę posiłków (dwa niepełne i jeden do syta).

Kogo obowiązuje post ścisły? Kiedy wypada?

Post ścisły obowiązuje dwa dni w roku: w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek. Obowiązuje on wiernych między 18. a 60. rokiem życia.

Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje w Środę Popielcową oraz piątki całego roku z wyjątkiem uroczystości (zob. KPK 1251). Dotyczy wszystkich, którzy ukończyli czternasty rok życia. Zachęca się do zachowania wstrzemięźliwości także w Wigilię Narodzenia Pańskiego

– brzmi fragment Uchwały nr 15/364/2014 Konferencji Episkopatu Polski z dnia 13 marca 2014 r.

W czasie Wielkiego Postu niektórzy katolicy rezygnują także z jedzenia słodyczy lub spożywania alkoholu.

Parafia i Kościół Św. Pawła od Krzyża

43-460 Wisła Nowa Osada
ul. Zielona 4

tel. (33) 855 23 65

Konto bankowe
50 1050 1070 1000 0090 3158 6374

GODZINY MSZY ŚWIĘTYCH

NIEDZIELE I ŚWIĘTA
9:00, 10:30 19:00

Kaplica św. Jadwigi Śląskiej na terenie Rezydencji Prezydenta RP (zamek) : 12:00

W TYGODNIU
czas letni: 9:00, 19:00
czas zimowy: 9:00, 16:30

Kaplica Św. Jadwigi Śląskiej na terenie
Rezydencji Prezydenta RP:

NIEDZIELA12:00

Ta strona korzysta z plików cookies