Aktualności

24 listopada 2022 Prośba o pomoc dla ośrodków duszpasterskich Pasjonistów na Ukrainie

Drodzy Przyjaciele,

Od wielu miesięcy obserwujemy doniesienia o trwającej za naszą wschodnią granicą wojnie, widzimy także wielkie zaangażowanie wielu Polaków w pomoc uchodźcom i poszkodowanym. Jest to szczególnie bliskie sercu polskich pasjonistów, którzy są obecni w Smotryczu na Ukrainie od 1991 roku, czyli już ponad 30-lat. W tym czasie powstał tam klasztor, dom rekolekcyjny oraz wybudowano lub odbudowano wiele kościołów, w których pełnimy posługę duszpasterską. Od 2017 roku wraz z siostrami szarytkami rozpoczęliśmy dzieło pod nazwą Dom Miłosierdzia, gdzie staramy się nieść pomoc najbardziej potrzebującym, starszym i chorym. Obecnie pod naszą opieką przebywa 30 pensjonariuszy. Działa tam także świetlica dla dzieci i młodzieży, która w czasie pandemii, a teraz wojny, okazała się jedynym miejscem spotkania i rozwijania swoich zdolności dla najmłodszych z naszej okolicy.

Od początku wojny nasi czterej współbracia i trzy siostry szarytki, którzy zdecydowali się pozostać na Ukrainie, niosą bezinteresownie i z wielkim poświęceniem pomoc licznym uchodźcom szukającym schronienia w tej części Ukrainy. Wielkim wyzwaniem dla naszych współbraci i ich podopiecznych będzie tegoroczna zima, przez częste przerwy w dostawie energii elektrycznej, brak opału i rosnące ceny żywności. Nasza prowincja nie pozostawia ich samych, organizując pomoc humanitarną, pomagając w zapewnieniu płynności finansowej oraz realizując różne projekty pomocowe, wychodzące daleko poza obszar naszego oddziaływania. Mamy świadomość, że te skromne działania są jedynie kroplą wobec ogromu potrzeb, ale niosą nadzieję tym, którzy jej teraz tak bardzo potrzebują.

Chociaż obecny czas naznaczony dużą niepewnością ekonomiczną, powoduje obawy o przyszłość i zatroskanie o los najbliższych, pozwalam sobie w imieniu własnym i moich współbraci posługujących na Ukrainie prosić o wsparcie ich działalności w tym trudnym czasie. W drugą niedzielę Adwentu w naszych kościołach zostanie przeprowadzona zbiórka do puszek na ten cel. Za każde wsparcie bardzo dziękujemy i zapewniamy o naszej modlitewnej pamięci.

O. Łukasz Andrzejewski CP

Przełożony Prowincjalny

Zgromadzenia Ojców Pasjonistów

w Polsce

Parafia i Kościół Św. Pawła od Krzyża

43-460 Wisła Nowa Osada
ul. Zielona 4

tel. (33) 855 23 65

Konto bankowe
50 1050 1070 1000 0090 3158 6374

GODZINY MSZY ŚWIĘTYCH

NIEDZIELE I ŚWIĘTA
9:00, 10:30 19:00

Kaplica św. Jadwigi Śląskiej na terenie Rezydencji Prezydenta RP (zamek) : 12:00

W TYGODNIU
czas letni: 9:00, 19:00
czas zimowy: 9:00, 16:30

Kaplica Św. Jadwigi Śląskiej na terenie
Rezydencji Prezydenta RP:

NIEDZIELA12:00

Ta strona korzysta z plików cookies