Aktualności

6 marca 2022 Polscy Pasjoniści na Ukrainie

Zakonnicy ze Zgromadzenia Męki Jezusa Chrystusa są obecni na Ukrainie od czerwca 1991 roku. Pierwszymi pasjonistami na Podolu byli o. Albin Sobiech i o. Piotr Czapliński, którzy na zaproszenie bpa Jana Olszańskiego, rozpoczęli posługę w podominikańskim kościele św. Mikołaja w Smotryczu. Niebawem naszym braciom powierzono także inne okoliczne parafie, w których z ruiny podnoszono świątynie katolickie lub wznoszono nowe. Początki nie należały do łatwych, ale nie brakowało zapału i ludzkiej życzliwości. Niebawem po przybyciu polskich zakonników, upadł Związek Radziecki i Ukraina 16 lipca 1991 roku ogłosiła niepodległość.

Dziś na Ukrainie posługuje czterech pasjonistów (trzech Ukraińców i jeden Polak). Bracia otaczają opieką 6 parafii i jedną kaplicę dojazdową. W Smotryczu przy klasztorze funkcjonuje dom rekolekcyjny, a od roku 2017 dzięki staraniom o. Piotra Czaplińskiego i sióstr szarytek w innej części miasteczka, także Dom Miłosierdzia. Pomimo propozycji wyjazdu do Polski wszyscy ojcowie zdecydowali się zostać i dalej pomagać oraz służyć duszpasterskim wsparciem mieszkańcom Podola, jak również przybywającym tam uciekinierom ze wschodu i południa.

CO  ROBIMY?

Obecnie Dom Miłosierdzia może pomieścić 40 osób starszych, chorych i niepełnosprawnych. Na najwyższej kondygnacji przygotowano 4 pokoje interwencyjne dla osób, które nagle znajdą się w sytuacji kryzysowej (np. matek z dziećmi, które musiały uciekać z domu najczęściej ze względu na przemoc domową). W Domu na stałe mieszka i posługuje trzyosobowa wspólnota sióstr szarytek.

Opowiadając na potrzeby lokalnej społeczności siostry przygotowały również świetlicę dla dzieci i młodzieży. Jest to miejsce do dobrego spędzania wolnego czasu w przyjaznej atmosferze, gdzie zawsze można znaleźć pomoc w nauce, rozwijać talenty czy zjeść ciepły posiłek w gronie rówieśników.

Dziś nasi bracia posługujący na Ukrainie potrzebują wsparcia zarówno modlitewnego, jak i pomocy materialnej. Dlatego w Środę Popielcową będziemy modlić się i pościć w intencji pokoju na Ukrainie, a w pierwszą niedzielę wielkiego postu przy naszych kościołach odbędzie się zbiórka do puszek dla naszych braci w Smotryczu. W tej położonej na uboczu wiosce bracia spodziewają się licznych uchodźców z ogarniętej działaniami zbrojnymi części kraju, którym trzeba będzie zapewnić nie tylko dach nad głową, ale także utrzymanie. Osoby pragnące nas wesprzeć mogą dokonywać wpłat na konto Domu Miłosierdzia.

WESPRZYJ

Działalność Domu jak i kolejne prace remontowe są finansowane przez zakonnych współbraci z Polski i zagranicy, siostry szarytki oraz naszych przyjaciół i dobroczyńców. Jeśli chciałbyś dołożyć swoją cegiełkę, możesz to uczynić wpłacając darowiznę na subkonto Domu Miłosierdzia podane poniżej.

MĘKI JEZUSA CHRYSTUSA OO. PASJONISTÓW PROWINCJA

04-150 Warszawa, ul. Zamieniecka 21

51 1160 2202 0000 0004 5684 5248

 

Za wszelką pomoc i życzliwość serdeczne Bóg zapłać.

o. Łukasz Andrzejewski CP

           Prowincjał

 

 

(źródło: https://www.passio.info.pl/pasjonisci-na-ukrainie/)

Parafia i Kościół Św. Pawła od Krzyża

43-460 Wisła Nowa Osada
ul. Zielona 4

tel. (33) 855 23 65

Konto bankowe
50 1050 1070 1000 0090 3158 6374

GODZINY MSZY ŚWIĘTYCH

NIEDZIELE I ŚWIĘTA
9:00, 10:30 19:00

Kaplica św. Jadwigi Śląskiej na terenie Rezydencji Prezydenta RP (zamek) : 12:00

W TYGODNIU
czas letni: 9:00, 19:00
czas zimowy: 9:00, 16:30

Kaplica Św. Jadwigi Śląskiej na terenie
Rezydencji Prezydenta RP:

NIEDZIELA12:00

Ta strona korzysta z plików cookies