Aktualności

25 grudnia 2023 Papież w orędziu bożonarodzeniowym 2023

Papież w orędziu bożonarodzeniowym apeluje o pokój, ochronę nienarodzonych i migrantów

„Ileż jest rzezi niewiniątek na świecie: w łonie matki, na szlakach ludzi zrozpaczonych w poszukiwaniu nadziei, w życiu wielu dzieci, których dzieciństwo zostało zrujnowane przez wojnę. Oni są małymi Jezusami dnia dzisiejszego” – wskazał dziś Papież Franciszek podczas bożonarodzeniowego orędzia zakończonego tradycyjnym błogosławieństwem „Urbi Et Orbi”.

 

Ojciec Święty nawiązał do Biblii, gdzie jest zawarte proroctwo Izajasza o dniu, w którym „naród przeciw narodowi nie podniesie miecza”. „Niech przybliży się on w Izraelu i Palestynie, gdzie wojna wstrząsa życiem ich mieszkańców” – mówił, zapewniając o swej bliskości ze wszystkimi ofiarami tej wojny, zwłaszcza chrześcijańskimi wspólnotami w Gazie i całej Ziemi Świętej.

Papież: Błagam o zakończenie operacji wojskowych

Papież wyznał, że nosi w sercu smutek z powodu ofiar haniebnego ataku Hamasu z 7 października i ponowił naglący apel o uwolnienie tych, którzy wciąż są przetrzymywani jako zakładnicy. „Błagam o zakończenie operacji wojskowych, z ich przerażającymi następstwami w postaci niewinnych ofiar cywilnych, oraz o zaradzenie rozpaczliwej sytuacji humanitarnej poprzez otwarcie drzwi dla przybywającej pomocy. Niech nie będzie dalszego podsycania przemocy i nienawiści, ale niech zostanie wszczęte rozwiązanie kwestii palestyńskiej poprzez szczery i wytrwały dialog między stronami, poparty silną wolą polityczną i wsparciem wspólnoty międzynarodowej” – apelował Ojciec Święty.

Papież: odnówmy naszą duchową i ludzką bliskość z udręczoną Ukrainą

Franciszek podkreślił, że wpatrując się w Dzieciątko Jezus błaga o pokój dla Ukrainy. „Odnówmy naszą duchową i ludzką bliskość z jej udręczonym narodem, aby dzięki wsparciu każdego z nas mógł odczuć konkretność Bożej miłości” – apelował.

W kontekście wojen i konfliktów zbrojnych oraz niestabilności politycznej i społecznej, które są obecnie na świecie, Ojciec Święty apelował o pokój i stabilizację w Syrii, Jemenie, Libanie, Armenii, Azerbejdżanie, Sudanie, Kamerunie, Demokratycznej Republice Konga, Sudanie Południowym, na Półwyspie Koreańskim oraz w regionie Sahelu i Rogu Afryki.

„Powiedzenie «tak» Księciu Pokoju oznacza powiedzenie «nie» wojnie” – wskazał Papież i dodał, że „aby powiedzieć «nie» wojnie, to trzeba powiedzieć «nie» broni”.

Jednocześnie Ojciec Święty apelował o troskę o migrantów. „Ze żłóbka Dzieciątko prosi nas, abyśmy byli głosem pozbawionych głosu: głosem niewinnych, którzy umierają z braku wody i chleba; głosem tych, którzy nie mogą znaleźć pracy lub ją utracili; głosem tych, którzy są zmuszeni do ucieczki ze swej ojczyzny w poszukiwaniu lepszej przyszłości, ryzykując życie w wyczerpujących podróżach i pozostając na łasce pozbawionych skrupułów handlarzy ludźmi” – wskazał Papież Franciszek w corocznym bożonarodzeniowym orędziu.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik – Watykan

Parafia i Kościół Św. Pawła od Krzyża

43-460 Wisła Nowa Osada
ul. Zielona 4

tel. (33) 855 23 65

Konto bankowe
50 1050 1070 1000 0090 3158 6374

GODZINY MSZY ŚWIĘTYCH

NIEDZIELE I ŚWIĘTA
9:00, 10:30 19:00

Kaplica św. Jadwigi Śląskiej na terenie Rezydencji Prezydenta RP (zamek) : 12:00

W TYGODNIU
czas letni: 9:00, 19:00
czas zimowy: 9:00, 16:30

Kaplica Św. Jadwigi Śląskiej na terenie
Rezydencji Prezydenta RP:

NIEDZIELA12:00

Ta strona korzysta z plików cookies