Aktualności

26 lutego 2022 Modlitewne wsparcie dla Ukrainy – list Przełożonego Generalnego Ojców Pasjonistów

Drodzy Bracia, Siostry i Przyjaciele Rodziny Pasjonistów,

Niech Duch Pokoju nas oświeci!

Poważna sytuacja inwazji Rosji na Ukrainę budzi dziś wielki niepokój i troskę naszych braci z Prowincji ASSUM w Polsce, którzy odpowiadają za obecność i misję pasjonistów na Ukrainie. Wyrażamy naszą braterską solidarność z czterema zakonnikami pasjonistami: 3 obywatelami Ukrainy i 1 obywatelem Polski, którzy posługują w mieście Smotrycz i okolicach na Zachodniej Ukrainie, a są najbardziej dotknięci tym kryzysem.

15 lutego 2022 r. wysłałem za pośrednictwem prowincjała o. Łukasza Andrzejewskiego następującą wiadomość:

Drodzy Bracia i Siostry na Ukrainie i w Prowincji Wniebowzięcia NMP,

Pozdrawiam w Panu, pokój z Wami!

Jestem świadomy, że przeżywacie obecnie czas wielkiego niepokoju i obaw w związku z napięciami na granicy z Rosją oraz bezpośrednim zagrożeniem inwazją. Razem z Wami niepokoi się świat. Mamy nadzieję, że droga dyplomatyczna i dialog odniosą skutek i odegnają zagrożenie wojną.

Odwiedziwszy w sierpniu zeszłego roku Ukrainę i Pasjonistów tam obecnych, rozumiem teraz lepiej Ukraińców, ich historię i długotrwałe cierpienia, ich nadzieję na rozwój kraju i jego niepodległości. Tym bardziej jest mi przykro obserwować obecny kryzys.

Śledząc cięgle napływające wiadomości na temat tej sytuacji pragnę zapewnić Was wszystkich, że jesteście wspierani w moich myślach i modlitwach, zarówno Wy jak i naród ukraiński oraz rosyjski. Dzisiejsza poranna Msza wspólnotowa w Generalacie była ofiarowana w intencji pojednania i pokoju zarówno na Ukrainie jak i w Rosji. Pamiętamy o Was i wspieramy Was.

Jestem pewny, że wszelkie informacje jakie zechcecie przekazać bezpośrednio z Ukrainy będą bardzo cenne dla Waszych zakonnych sióstr i braci.

Wezwanie zakonu Pasjonistów “Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa zawsze w sercach naszych!” nabiera szczególnego znaczenia w tym momencie i prosimy Matkę Bożą, Matkę Nadziei, aby wsłuchała się w wołanie ludzi i umocniła ich nadzieję.

Z braterskim pozdrowieniem i modlitwą…

Dzielę się z wami następującą wiadomością otrzymaną od o. Łukasza (Prowincjała), którą otrzymałem dziś rano, 24 lutego 2022 r.:

Rosja i Białoruś rozpoczęły dziś rano inwazję wojskową na Ukrainę. Na Ukrainie ogłoszono stan wojenny i sytuacja jest bardzo poważna. Szkoły zostały zamknięte, paliwo na stacjach benzynowych jest racjonowane, a ukraińska waluta, hrywna, staje się bezwartościową kartką papieru. W Internecie pojawia się coraz więcej fałszywych informacji na temat konfliktu i jego przyczyn. Rosjanie chcą zrzucić winę za wojnę Ukraińców, ale to nieprawda. Od wczesnych godzin porannych w dużych miastach słychać wybuchy. Pojawiają się pierwsze doniesienia o rannych i zabitych.

Jestem w stałym kontakcie z ojcami pracującymi w Smotryczu. W tej chwili komunikacja odbywa się przez Internet, ponieważ telefony nie działają. Na Podolu, gdzie pracują nasi bracia, sytuacja jest obecnie spokojna, ale klasztor w Smotryczu przygotowuje się do przyjęcia uchodźców ze wschodniej Ukrainy.

Proszę wszystkich braci, jeśli to możliwe, o modlitwę za Ukrainę o zaprzestanie działań wojennych oraz o trwały pokój w regionie tak bardzo dotkniętym dziesięcioleciami wojen i okupacji.

Możemy sobie wyobrazić, że musi to być bardzo przerażający i niespokojny czas dla ludzi, szczególnie na Ukrainie, chociaż ta wojna, jeśli będzie kontynuowana, będzie miała znacznie szersze skutki i konsekwencje w Europie i poza nią.

Ojciec Święty Franciszek, który wystosował apel o pokój na Ukrainie, wyraził dziś wielki ból w sercu na wiadomość o inwazji i wzywa nas do przeciwstawienia się sile broni „słabością modlitwy”. Zaprosił wszystkich do uczynienia 2-go marca (Środa Popielcowa) dniem postu i modlitwy o pokój. Popierając prośbę Prowincjała ASSUM, o. Łukasza Andrzejewskiego i Papieża Franciszka, aby trwać w nadziei ustania działań wojennych i modlić się o pokój na Ukrainie. Proszę wszystkich członków Rodziny Pasjonistów, indywidualnie i wspólnotowo, o DZIEŃ POSTU I MODLITWY O POKÓJ dnia 2 marca 2022 r.

„Niech męka Jezusa zawsze będzie w naszych sercach”.

Z braterskim pozdrowieniem,

p. Joachim Rego, C.P.

Superior General

 

24 February 2022

Parafia i Kościół Św. Pawła od Krzyża

43-460 Wisła Nowa Osada
ul. Zielona 4

tel. (33) 855 23 65

Konto bankowe
50 1050 1070 1000 0090 3158 6374

GODZINY MSZY ŚWIĘTYCH

NIEDZIELE I ŚWIĘTA
9:00, 10:30 19:00

Kaplica św. Jadwigi Śląskiej na terenie Rezydencji Prezydenta RP (zamek) : 12:00

W TYGODNIU
czas letni: 9:00, 19:00
czas zimowy: 9:00, 16:30

Kaplica Św. Jadwigi Śląskiej na terenie
Rezydencji Prezydenta RP:

NIEDZIELA12:00

Ta strona korzysta z plików cookies