„Będziecie pełnić posługę misjonarzy miłosierdzia w określonym czasie i miejscu. To miejsce stanie się znakiem nadziei, o którym ludzie się dowiedzą. Wasza gotowość, cierpliwość, a czasem umawianie się na kolejne rozmowy – wszystko to będzie szukaniem dróg miłosierdzia dla konkretnego człowieka” – powiedział bp Roman Pindel, który 4 marca 2025 r. w kaplicy kurialnej wręczył papieskie dekrety czterem kapłanom diecezji bielsko-żywieckiej, powołujące ich na misjonarzy miłosierdzia.
Biskup przypomniał kapłanom, że otrzymali tę misję z rąk samego papieża, a nie biskupa diecezji. „Macie głosić i świadczyć o Bożym miłosierdziu. Macie być znakiem Kościoła, który jest otwarty, czekający i przygarniający każdego, kto się zagubił, kto jest nieporadny, kto znalazł się w trudnej sytuacji” – dodał.
Misjonarzami miłosierdzia dla diecezji bielsko-żywieckiej, mianowanymi przez papieża Franciszka, zostali:
Podczas wręczania specjalnych dekretów biskup Roman Pindel przypomniał, że misjonarze miłosierdzia są kapłanami powołanymi do szerzenia Bożego miłosierdzia, zwłaszcza poprzez sakrament pokuty. Podkreślił, że Jezus Chrystus jest pierwszym i najważniejszym Misjonarzem Miłosierdzia, który objawia ludziom oblicze miłosiernego Boga.
Wyjaśniał, że misjonarze miłosierdzia mają być znakiem nadziei, głosić Boże miłosierdzie i pełnić posługę w sakramencie pojednania, szczególnie dla osób zagubionych, zrozpaczonych i znajdujących się w trudnej sytuacji.
„Będziecie pełnić posługę misjonarzy miłosierdzia w określonym czasie i miejscu. To miejsce stanie się znakiem nadziei, o którym ludzie się dowiedzą. Wasza gotowość, cierpliwość, a czasem umawianie się na kolejne rozmowy – wszystko to będzie szukaniem dróg miłosierdzia dla konkretnego człowieka” – zaznaczył, tłumacząc obecnym kapłanom – nowo mianowanym misjonarzom miłosierdzia – na czym polega ich zadanie.
„Przypomnę, że otrzymaliście tę misję z rąk samego papieża, a nie biskupa diecezji. Macie głosić i świadczyć o Bożym miłosierdziu. Macie być znakiem Kościoła, który jest otwarty, czekający i przygarniający każdego, kto się zagubił, kto jest nieporadny, kto znalazł się w trudnej sytuacji” – dodał.
Wskazał, że ich szczególnym zadaniem jest sprawowanie sakramentu przebaczenia. „Znacie dobrze grzechy zarezerwowane, których odpuszczenie zostało wam powierzone. Choć rzadko się zdarzają w Polsce, jednak mogą się pojawić. Ale wasza misja to nie tylko rozgrzeszanie z takich grzechów – to także pomoc ludziom, którzy znaleźli się w życiowym kryzysie, którzy rozpaczliwie szukają nadziei, ale nie mogą jej znaleźć” – zaakcentował.
„Życzę wam, abyście pomagali tym, którzy zagubili drogę – by mogli odnaleźć miłosiernego Boga” – powiedział na koniec, udzielając błogosławieństwa.
Misjonarze miłosierdzia, którzy rozpoczną swą posługę od I Niedzieli Wielkiego Postu, będą dyżurować w oznaczonych konfesjonałach w następujących terminach i miejscach:
– Bielsko-Biała, kościół NSPJ – IV wtorek miesiąca, 19:30-20:30;
– Cieszyn, kościół św. Marii Magdaleny – I czwartek miesiąca, 16:30-18:00;
– Oświęcim, kościół Wniebowzięcia NMP – II poniedziałek miesiąca, 10:30-12:00;
– Żywiec, konkatedra Narodzenia NMP – III piątek miesiąca, 17:00-18:30.
INFORMACJE O POSŁUDZE MISJONARZY MIŁOSIERDZIA
Misjonarze Miłosierdzia otrzymują władzę do rozgrzeszenia z grzechów i cenzur z nimi związanych, zarezerwowanych Stolicy Apostolskiej, wyłącznie w następujących przypadkach:
Należy podkreślić, że ze względu na charakter władzy, z jaką powyższe uprawnienia są nadane – pierwotną i powszechną władzą Następcy Piotra – każdy Misjonarz Miłosierdzia, po rozgrzeszeniu sakramentalnym, uwalnia penitenta od cenzur, zastrzeżonych Stolicy Apostolskiej; dlatego reskrypt Penitencjarii Apostolskiej nie jest już w żaden sposób potrzebny.
Ponadto koniecznie trzeba zauważyć, że posługa Misjonarza Miłosierdzia jest ograniczona tylko do «forum wewnętrznego». Misjonarz nie jest upoważniony do wchodzenia w kwestie czy też zagadnienia prawne, które są w kompetencji «forum zewnętrznego».
Misjonarz Miłosierdzia jest wezwany do urzeczywistnienia postaw zasugerowanych przez Ojca Świętego każdemu spowiednikowi, którzy powinni być: «otwartymi na wszystkich; świadkami ojcowskiej czułości, mimo powagi grzechu; gorliwymi w pomaganiu w refleksji nad popełnionym złem; jasnymi w przedstawianiu zasad moralnych; gotowymi do towarzyszenia wiernym w procesie pokutnym, cierpliwie dotrzymując im kroku; dalekowzrocznymi w rozeznawaniu każdego poszczególnego przypadku; szczodrymi w udzielaniu Bożego przebaczenia. […] Kapłan w konfesjonale niech będzie wielkoduszny sercem» (Misericordia et Misera, 10).