W dniach 11-12 czerwca br. nawiedziła naszą parafię p.w. Św. Pawła od Krzyża i klasztor Ojców Pasjonistów w Wiśle Nowa Osada, Ikona jubileuszowa wraz z relikwiami św. Pawła od Krzyża. W przyszłym roku przypada Jubileusz 300-lecia powstania Zgromadzenia Zakonnego Pasjonistów. W związku z tym w polskiej prowincji Pasjonistów gościmy Ikonę Jubileuszową i relikwie św. Pawła od Krzyża. Peregrynują one po wszystkich klasztorach Zgromadzenia na świecie w ramach przygotowań do Jubileuszu 300-lecia. We wtorek,11 czerwca, o godz. 1900 została odprawiona uroczysta msza św. koncelebrowana z udziałem licznie zebranych wiernych dorosłych, młodzieży i dzieci, celebrowana przez Ojca Proboszcza, który wygłosił również okolicznościowe kazanie.
Dnia 22 listopada 1720 roku, w Castellazzo na terenie dzisiejszych północnych Włoch, Święty Paweł od Krzyża, założyciel pasjonistów, z rąk swojego biskupa otrzymał pokutną tunikę. Datę tę, wyznaczającą początek drogi życia konsekrowanego Świętego Pawła, uznaje się za moment powstania rodziny pasjonistowskiej.
Tę szeroko rozumianą wspólnotę religijną, obok ojców i braci (Zgromadzenia Męki Jezusa Chrystusa), stanowią mniszki klauzurowe oraz kilka innych żeńskich wspólnot zakonnych, inspirowanych duchowością Świętego, któremu nadano miano „księcia dusz opuszczonych”.
Do Rodziny Pasjonistowskiej należą również wierni świeccy, zwłaszcza ci zaangażowani w różne ruchy i wspólnoty, przede wszystkim członkowie Rodziny Matki Pięknej Miłości, osoby noszące Czarny Szkaplerz Męki Pańskiej oraz należące do Bractwa Szkaplerznego
Jubileuszowa ikona nawiedzenia jest tryptykiem, tzn. składa się z trzech części, połączonych w całość.
W części środkowej została przedstawiona Matka Boża Bolesna i Święty Paweł od Krzyża, którzy stoją pod krzyżem Jezusa Chrystusa. Nad krzyżem rozpościera się godło Rodziny Pasjonistowskiej.
Z lewej strony widzimy Świętą Gemmę Galgani, Dziewicę z Lukki, przedstawicielkę laikatu pasjonistowskiego, czyli osób świeckich żyjących duchowością naszego zgromadzenia. Pod Świętą Gemmą znajduje się postać Błogosławionego Izydora De Loor, brata pasjonisty.
Prawa część ikony została przeznaczona dla Gabriela od Matki Bożej Bolesnej, kleryka, zakonnika, patrona młodzieży i studentów, oraz dla Błogosławionego Dominika Barberi, prezbitera (kapłana), zwanego apostołem zjednoczenia. (relacja fotograficzna w naszej Galerii).